Najlepsze lektury szkolne – lista lektur i opinie czytelników

Choć czytanie szkolnych lektur nie należało do ulubionych obowiązków znacznej części społeczności szkolnej, trzeba przyznać, że trafiały się w toku edukacji ciekawe lektury, wciągające i inspirujące, które potrafiły przekazać młodym czytelnikom najważniejsze wartości i zapisały się w ich pamięci na długie lata. Przedstawiamy ci więc listę lektur uznawanych za najlepsze lektury szkolne, być może zachęci Cię to do ich przeczytania albo przypomnienia sobie ich treści i przekazu po latach.

„Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa

Do kategorii „ciekawe lektury” z pewnością zaliczyć możemy „Akademię Pana Kleksa”. Jest to powieść dla dzieci opisująca życie w nietypowej szkole, która mieściła się przy ulicy Czekoladowej i była prowadzona przez ekscentrycznego Ambrożego Kleksa. Jej uczniami było 25 chłopców, których imiona zaczynały się wyłącznie na literę A, w tym m.in. Adaś Niezgódka, który w domu zawsze był strasznym niezdarą, natomiast w akademii jednym z najlepszych uczniów. Jest to powieść, która działa na dziecięcą wyobraźnię, mówi też o dorastaniu i pokonywaniu własnych słabości.

„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Kiedy myślimy, jakie znamy fajne lektury, niewątpliwie wymienić możemy „Małego Księcia”. Jest to książka przeznaczona dla dzieci, jednak chętnie czytana również przez dorosłych. Opowiada ona o małym chłopcu żyjącym samotnie na planecie B612, który wybrał się w podróż po innych planetach, by odnaleźć szczęście. Powieść przekazuje młodym czytelnikom mnóstwo wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu – prawdziwą przyjaźń, miłość i poświęcenie z niej wynikające oraz odpowiedzialność za drugiego człowieka. Pokazuje także, że rzeczy materialne i posiadane pieniądze nie są najważniejsze, a przyjaźń trzeba pielęgnować.

„Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński

„Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński

Najlepsze lektury to takie, które zapadają w pamięć na lata – na pewno zaliczyć tu możemy powieść „Kamienie na szaniec”. Jej akcja rozgrywa się w Warszawie w czasie II wojny światowej i opowiada o działalności członków grupy oporu – Zośki, Rudego i Alka. Książka pokazuje realia tamtych czasów i oddanie ojczyźnie młodych ludzi, których charakteryzowały ideały takie jak służba i braterstwo. Wartości przedstawione w powieści to m.in. przyjaźń, wierność, honor i miłość do ojczyzny.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien

Ciekawe lektury to bez wątpienia także powieść Tolkiena, która doczekała się swojej ekranizacji cieszącej się ogromną popularnością wśród odbiorców w różnym wieku. Jest to opowieść o Hobbicie – istocie przypominającej małego człowieka, Bilbo Bagginsie. Był on domatorem, lubiącym swoje spokojne życie bez niebezpieczeństw. Wybrał się on jednak na wyprawę, która zmieniła diametralnie jego podejście do życia. Książka ta uczy lojalności i honoru, ale też stawiania czoła swoim lękom i wytrwałości w dążeniu do celu.

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” Hugh Lofting

Fajne lektury to takie, które czytamy z przyjemnością – czytanie o przygodach doktora Dolittle to ogromna przyjemność. Główny bohater jest weterynarzem i przyjacielem zwierząt, który nauczył się zwierzęcego języka dzięki papudze Polinezji i może pomagać zwierzętom znacznie lepiej niż inni lekarze. Jest to naprawdę świetna książka dla dzieci i młodzieży, która uczy miłości i szacunku do zwierząt.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]