Jak napisać dobry horror? – zasady pisania horrorów

Horror, inaczej nazywany też fantastyką grozy, jest odmianą fantastyki. Jest to gatunek mocno oddziałowujący na ludzką psychikę i poczucie bezpieczeństwa, po który często sięgają osoby odczuwające potrzebę poczucia strachu. Dobrze napisany horror jest gwarancją sukcesu, jednak jak napisać dobry horror? Na czym należy się skupić podczas jego tworzenia? Jak napisać horror, by zapewniał on czytelnikom ekstremalne przeżycia?

Cechy horroru jako gatunku literackiego

Jak napisać dobry horror? – zasady pisania horrorów

Horror przedstawia świat odwzorowany na świecie rzeczywistym, jednak urozmaicony różnymi zjawiskami nadprzyrodzonymi, których nie potrafimy racjonalnie wyjaśnić. Elementy fantastyczne przenikają się ze światem realnym, co więcej często są one zaczerpnięte z wierzeń ludowych. Budowany jest specyficzny klimat wynikający m.in. z umiejscowienia akcji (opuszczone zamki, domy uznawane za przeklęte, cmentarzyska), panującej ciemności i samotności.

Zastanawiając się, jak napisać dobry horror, nie można zapomnieć o napięciu, bowiem jest on głównym elementem tego gatunku. Napięcie i niepokój w horrorach są „dawkowane”, występują zazwyczaj naprzemiennie z chwilami rozluźnienia, by znów powrócić i ponownie wzbudzić przerażenie w odbiorcy.

Głównym zadaniem horroru jest zadziałanie na emocje czytelnika, trzymanie go w niepewności i napięciu, wzbudzenie w nim niepokoju. Poczucie strachu, jakie serwują nam horrory, jest dla większości społeczeństwa przyjemnością. Ludzie chcą się bać, gdyż często jest to dla nich źródłem fascynacji i podniecenia.

Jak napisać horror, by odnieść sukces?

Horrory wprowadzają nas w przerażenie i lęk, jednak jest to przyjemne i przez niektórych pożądane, gdyż nie zagraża nam wówczas prawdziwe niebezpieczeństwo. Część osób odczuwa potrzebę doznania silnych uczuć i zastrzyku adrenaliny. Jak napisać dobry horror? Musimy tak zbudować powieść (fabułę, miejsce akcji, bohaterów), by dostarczyć czytelnikom tych ekstremalnych przeżyć, których potrzebują.

Jak napisać horror, który im to zapewni? Pierwszym ważnym elementem jest zbudowanie odpowiedniego nastroju – na początku przedstawienie świata realnego, dającego odbiorcom poczucie bezpieczeństwa, a potem wplatanie do niego elementów fikcyjnych i stwarzanie nastroju pełnego tajemniczości. Pamiętaj też o tym, że napięcie nie może być ciągle tak samo wysokie – muszą pojawiać się momenty uspokojenia, a przed chwilami grozy napięcie powinno wzrastać stopniowo.

Popisz się też swoją kreatywnością. Elementem, który przyciągnie czytelników może okazać się stworzenie niestandardowych bohaterów czy wykreowanie nietypowego przebiegu zdarzeń. Najbardziej popularnymi motywami horrorów są wampiry, duchy, wilkołaki czy inne mistyczne postacie, które znamy od lat – spróbuj zaskoczyć czytelników i wymyślić coś zupełnie innego!

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak napisać opowiadanie horror czy też jak napisać horror w postaci całej książki, w trakcie jej pisania, rób sobie notatki o kreowanych bohaterach i miejscach akcji, by uniknąć nieścisłości w dalszych częściach powieści. Może to wprowadzić w głowach czytelników spore zamieszanie, czego raczej wolelibyśmy uniknąć. Jeśli piszesz książkę, możesz też stworzyć plan wydarzeń, by ułatwić sobie pracę, szczególnie kiedy powieść jest długa a fabuła zawiła.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]